Blog

Amortyzacja, perfekcyjny sposób jak nie płacić podatków

Każdy przedsiębiorca zastanawia się jak nie płacić podatków. Niestety jest to odwieczny problem ludzi zaradnych. Wiele osób godzi się na to, że podatki płacić trzeba, ale czy na pewno ?

Są sposoby na oszczędności podatkowe. Jednym z nich jest amortyzacja podatkowa nieruchomości.

Zgodnie z art. 22j ust. 3 pkt a) czas amortyzacji budynków (lokali) nie może być krótszy niż 10 lat. Tym samym stawka amortyzacji takiej nieruchomości wyności 10%.

Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania jest posiadanie środka trwałego, który użytkowany jest już dłużej niż 60 miesięcy. Co to oznacza w praktyce ?

Opowiem na swoim przykładzie, jakiś czas temu kupiłem kamienicę, którą w całości przeznaczyłem na wynajem. Wprowadziłem ją do ewidencji środków trwałych, cena, którą musiałem zapłacić za tę nieruchomość wynosiła 918.000 PLN. Z uwagi na fakt, że owa nieruchomość była zdecydowanie starsza niż 5 lat, wprowadziłem ją do ewidencji środków trwałych stosując maksymalną stawkę amortyzacyjną.

Po takim zabiegu, co roku przysługuje mi odpis amortyzacyjny 91.800 zł, a realnie przynosi to ok. 20.000 zł oszczędności podatkowych.

Czy nie warto zatem co roku oszczędzać na całkiem przyzwoite wakacje ?

Pamiętać należy, że budynek ten jest niejako narzędziem, które jest wynajmowane i w praktyce oprócz oszczędności podatkowych generuje ponad 100.000 zł przychodu rocznie !

Kolejnym ważnym elementem jest fakt, iż amortyzacja pomimo tego, że jest kosztem podatkowych nie obciąża zdolności kredytowej, a wręcz przeciwnie – podwyższa.

Załóżmy, że zarobiliśmy w roku 120.000 zł, koszt amortyzacji wyniósł 100.000 zł, Twój dochód wyniósł 20.000 zł a tym samym podatek ok. 3.000 zł. Kiedy udasz się do banku i przedłożysz ewidencję środków trwałych wraz z tabelą amortyzacji, bank przyjmie do analizy kredytowej dochód w wysokości 120.000 zł.

Pomyśl tylko jak ważnym narzędziem w rozwoju Twojej firmy jest amortyzacja.

Jeśli masz wątpliwości lub pytania, a może chciałbyś rozpocząć przygodę z nieruchomościami napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy lub na moim profilu Fb.