Blog

Czy warto inwestować w nieruchomości i dlaczego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto inwestować w nieruchomości. Wielu widzi w tej branży ryzyko, obawia się pustostanów bądź najzwyczajniej nie wie od czego zacząć.

Stworzyłem tego bloga aby uświadomić Tobie, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Istnieje co najmniej kilka sposobów na inwestowanie w nieruchomości. Poniżej postaram się przytoczyć kilka.

Jednym z nich jest zakup nieruchomości, przygotowanie jej oraz wynajmowanie we własnym zakresie. Rozwiązanie to jest zapewne bardziej opłacalne z uwagi na niższy koszt nabycia i niewielkie koszty późniejszej obsługi. Niestety, pomimo większych korzyści finansowych niesie za sobą pewne niedogodności. Mam tutaj na myśli głównie obsługę najmu we własnym zakresie, gdzie posiadanie jednego mieszkania potrafi przyspożyć wielu kłopotów. Chociażby fakt, żeby wynająć trzeba pokazać. O ile nasze mieszkanie jest w bliskiej odległości od naszego domu bądź pracy nie będzie stanowiło wielkiego problemu, o tyle jeżeli mamy kawałek drogi, to zapewne w pewnym momencie stanie się uciążliwe, szczególnie, że niekiedy wynajęcie mieszkania wymaga kilku lub nawet prezentacji. Oczywiście, samo znalezienie oferty sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości, przygotowanie jej do wynajmu, negocjacje ze sprzedającym również nie należą do najłatwiejszych, więc nie zawsze warto na własna rękę wszystko przygotowywać.

Czasami warto poświecić kilka % swojego zysku na wynagrodzenie dla profesjonalistów.

Drugim sposobem wynajmowania nieruchomości jest jej zakup na wolnym rynku i powierzenie lokalu firmie specjalizującej się w zarządzaniu najmem. Korzyści płynące z tego rozwiązania są dużo większe.

Po pierwsze, nie martwimy się o najemcę, po drugie nie martwimy się o ubezpieczenie, po trzecie, nie martwimy się o drobne remonty.

Uważam, że zlecenie zarządzania mieszkaniem jest zdecydowanie korzystniejsze, szczególnie w sytuacji gdy posiadamy jeden czy dwa lokale. Zdecydowanie lepiej jeśli ktoś weźmie na swoje barki największe obowiązki i gwarantuje stały czynsz, niezależnie od jego obłożenia. Z reguły takie umowy zawierane są na okres kilku lat co umożliwia nam spokojny sen i gwarantuje zwrot z inwestycji nawet kilkudziesięciu procent.

Trzecim sposobem inwestowania w nieruchomości i zarazem najwygodniejszym, jest zakup od firmy zajmującej się produkcją tzw. gotowców inwestycyjnych, przygotowanego już wcześniej lokalu i powierzenie jej zarządzania na kilka lat. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje zwrot na poziomie 7-9% w skali roku. Zapominamy o problemie jakim jest zakup lokalu, przygotowanie do najmu, wyposażenie i znalezienie najemcy. Dla żądnych dużych zysków zapewne nie będzie to przekonujące lecz dla większości, racjonalnie planujących swój budżet ludzi niewątpliwie jest to najkorzystniejsza oferta.

Czwartym sposobem inwestycji w nieruchomości jest flippowanie. A po Polsku … kupno, remont i sprzedaż nieruchomości. Ta forma wymaga co prawda ciągłej znajomości rynku, poszukiwaniu ofert, ciągłych remontów oraz sprzedaży gotowego mieszkania ale niewątpliwie pozwala mnożyć kapitał w dobrym tempie. Zwroty w takich inwestycjach oscylują między 50%, a 80% rocznie. Zatem jak łatwo policzyć, inwestując dziś 100.000 PLN możesz w ciągu trzech lat zgromadzić nawet 350.000 PLN.

Myślę zatem, że w niepewnych czasach Polskiej gospodarki, lokat terminowych o powalającym zwrocie do 2,5 % oraz mocnym zachwianiem polskiej waluty, inwestycja w nieruchomości jest niekwestionowanym liderem.

Wybór oczywiście należy tylko do Ciebie i tylko Ty decydujesz o swojej przyszłości. Niemniej, zachęcam, jeśli masz wątpliwości co do wyboru najlepszej drogi zachęcam Cię do kontaktu.