Blog

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Zapewne tyle ile ludzi tyle opinii na ten temat. Wybaczcie, ale ja przedstawię tylko swoje zdanie w tej kwestii. Otóż, najczęściej kupowane przeze mnie mieszkania są do remontu, im bardziej zniszczone tym lepiej. Dlaczego ? Bo są tanie, a zainteresowanie ich zakupem niewielkie.

Przedstawię Wam jeden z moich przypadków.

Kupiłem mieszkanie, ok. 55 m2, w bardzo dobrej lokalizacji Jeleniej Góry. Zapłaciłem gotówką, całe 56.000 złotych. Żeby była jasność, zakupu dokonałem w 2015 roku. W lokalu nie było łazienki, normalnego ogrzewania, wymienionych okien. Były natomiast popękane ściany, stare walące się piece kaflowe i odpadające tynki.

Zleciłem prace zewnętrznej firmie, bo tak robię od kilku lat. Podpisaliśmy umowę na wykonanie usługi z góry określoną ceną i 3 miesięcznym terminem wykonania.

Zgodnie z umową, zleceniobiorca miał wykonać usługę, a w moim zakresie było zapewnić materiały budowlane, projekty, pozwolenia na budowę, etc.

Minęły 3 miesiące i trzeba było zabrać się do umeblowania mieszkania.

Kompletny remont, w którym wymieniliśmy całą instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną, dokonaliśmy wyodrębnienia łazienki, wykonaliśmy ogrzewanie gazowe wyniósł 53.000 złotych.

Tak, to nie żart. Całe mieszkanie po kapitalnym remoncie, wyposażone w meble, gotowe do zamieszkania wyniosło 109.000 złotych.

Niebawem minie rok odkąd jest wynajęte. Miesięczny czynsz wynosi 1.350 złotych.

Zwrot z inwestycji powinien nastąpić po niecałych 7 latach.

Podsumowując, mam mieszkanie po kapitalnym remoncie, z 36 miesięczną gwarancją na wykonane usługi, nowymi meblami i instalacjami. Bardzo mało prawdopodobne, abym w tym okresie musiał cokolwiek dokładać. A przecież po 7 latach mieszkanie się nie rozpadnie. Nawet jeśli będzie wymagać jakichkolwiek napraw, nie będą one już wynosić takiego nakładu.

Czy było to opłacalne ? Najlepiej jak każdy sam odpowie sobie na to pytanie.