Blog

Ile potrzebuję pieniędzy aby zacząć inwestować ?

Każdy biznes tak i ten wymaga wkładu finansowego. To ile zainwestujemy i jaki model inwestycyjny przyjmiemy zależy od nas samych. Nie ma granic, ani limitów. Aby zacząć przygodę z nieruchomościami wystarczy chcieć.

Możemy kupić mieszkanie za gotówkę i przeznaczyć je do wynajmu. Możemy również kupić to samo mieszkanie zaciągając kredyt hipoteczny, a swój wkład ograniczyć do 15 czy 20 % wartości.

Możemy kupić mieszkanie za 300.000 złotych jak również za 80.000 złotych.

Dlatego rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem może niemal każdy. Wystarczy troszkę kreatywności, chęci i odwagi.

Wybór nieruchomości na rynku jest ogromny. Naprawdę, można nabyć mieszkanie za 70.000 czy 80.000 złotych i od razu na nim zarabiać. Czy wobec tego inwestycja 20% tj. około 15.000 złotych jest duża ? Według mnie nie.

Często słyszę argument, że kredyt hipoteczny jest drogi, że bank zabierze nam drugie tyle po 25 latach. Może i tak.

Pamietajmy, Bank nie jest instytucją charytatywną, udziela kredytów i oczekuje zysku.

Ale istotnym jest fakt, że często jeśli nie sfinansujemy zakupu w części ze środków pochodzących z kredytu to w ogóle nie nabędziemy nieruchomości.

Jesli nie kupimy nieruchomości nie będziemy zarabiać, i tak w kółko.

Dla przykładu podam konkretny przypadek.

Jeden z moich klientów postanowił zainwestować kwotę do 200.000 złotych, problem polegał na tym, że dysponował gotówką w kwocie około 40.000 zł.

Zdecydował się na zakup nieruchomości, kwotę 30.000 zł przeznaczył na wkład własny i około 4.000 zł na inne koszty około zakupowe. Zaciągnął kredyt na kwotę 165.000 zł na 25 lat. Miesięczna rata wynosi około 850 zł.

Zakupione mieszkanie było wyposażone i przygotowane do wynajmu. Klient zawarł z jedną z moich firm umowę zarządzania lokalem na okres 10 lat. Od pierwszego dnia po zakupie, mieszkanie pracuje. Klient co miesiąc uzyskuje stałą kwotę 1.150 zł. Przez 10 lat śpi spokojnie. Co miesiąc po opłaceniu raty zostaje 300 zł. Jest właścicielem mieszkania, którego wartość zapewne wzrośnie w ciągu kilku czy kilkunastu lat.

I tak, inwestując 34.000 zł klient zarabia 3.600 zł rocznie uzyskując ponad 10% zwrotu.

Czy zatem to, że bank doliczy nam prowizję, odsetki ma znaczenie na tyle istotne aby nie podjąć decyzji o rozpoczęciu inwestowania ?

Sądzę, że przytoczony przykład zmieni nastawienie do kredytów hipotecznych oraz skłoni do zadbania o swoją przyszłość.

Pamietajmy, 10% zysk w skali roku to tylko jedna z korzyści. Wisienką na torcie pozostawać będzie własność nieruchomości. I tak po chociażby 10 latach jej wartość wynosić będzie zapewne około 220.000 zł, a zobowiązanie kredytowe około 120.000 zł.

Jak widać można rozpocząć przygodę z tym biznesem, nie dysponując pełną kwotą. A inwestycje rozpocząć, można od nawet kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych.