Blog

Jaką formę opodatkowania najmu wybrać?

Odpowiedź jest prosta: korzystną.

Wiele osób wybiera niejako z automatu ryczałt jako najkorzystniejsza dla siebie formę opodatkowania najmu. Powodem tej decyzji jest niewątpliwie kusząca 8,5% stawka. Czy korzystna ? Odpowiedz będzie inna w każdym przypadku.

Poniżej postaram się przytoczyć kilka przykładów, które być może pomogą w podjęciu decyzji.

Od początku działalności rozliczałem się na zasadach ogólnych.

Wynajmując kiedyś 4 mieszkania wpadłem na pomysł, żeby wybrać ryczałt jako najkorzystniejszą dla siebie formę opodatkowania. Cały rok sumiennie płaciłem należne 8,5% przychodu z najmu. Podsumowując rok stwierdziłem, że jedyną instytucją, która odniosła korzyść był fiskus. Nie mogłem skorzystać z żadnej ulgi podatkowej, odliczyć amortyzacji, kosztów związanych z wynajmowanymi mieszkaniami ani żadnych innych poniesionych w ciągu roku.

Był to jedyny rok w którym zastosowałem tę nie korzystną dla siebie „optymalizację podatkową”.

Od tamtej pory zdecydowanie omijam ryczałt, jako formę opodatkowania.

Dlaczego ? Bo jest zdecydowanie nie korzystna i nie zgodna z moim modelem biznesowym.

Wynajmując nieruchomości zawsze należy się liczyć z kosztami, niezależnie czy jest to mieszkanie po remoncie czy przed, umeblowane czy nie. Nie ma to większego znaczenia. Koszty są zawsze. Podatek od nieruchomości, koszty zarządu wspólnotą, fundusz remontowy, niewielkie remonty, doposażenia mieszkania, a przede wszystkim amortyzacja.

Wiele osób z którymi rozmawiam nie zdaje sobie sprawy jakim narzędziem przy stosowaniu optymalizacji podatkowej jest właśnie amortyzacja.

Podstawowa stawka amortyzacji nieruchomości o charakterze mieszkalnym wynosi 1,5% wartości nieruchomości.

Oznacza to, że legalnie można nie płacić podatku dochodowego w wysokości 1,5% wartości nieruchomości. Ponadto przepisy umożliwiają zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji do 10% wartości początkowej naszego lokalu czy budynku. I tutaj pojawia się naprawdę ogromna możliwość. Niestety, nie każda nieruchomość może skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji, dlatego warto przed zakupem warto sprawdzić tę opcję.

Zakładając wartość początkowa nieruchomości na 300.000 złotych, zastosowanie indywidualnej stawki umożliwia skorzystanie z taniego i nie ponoszonego kosztu w wysokości do 30.000 zł rocznie ! W większości przypadków po wprowadzeniu w życie takiej optymalizacji, możemy wynajmować mieszkanie, rozliczać się na zasadach ogólnych i nie płacić podatku dochodowego.

Czy takie rozwiązanie nie jest korzystniejsze od ryczałtu ? Czy warto wybrać ryczałt i cierpliwie płacić co miesiąc 8,5% swojego przychodu ?

Wedlug mnie, nie.

Nikt nie lubi płacić podatków. Ja również, dlatego uważam, ze wybór formy opodatkowania na zasadach ogólnych jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla większości wynajmujących.

Oczywiście, zgodzę się z twierdzeniem, że nie wszyscy chcą prowadzić tabelę amortyzacji, ewidencję wydatków, gromadzenia faktur itp. Zapewne znajdą się chętni, aby wybrać ryczał i podzielić się z państwem częścią czynszu.

Każda sytuacja jest inna i każdy człowiek jest inny, dlatego zawsze warto rozwarzyć różne opcje, a nie tylko skupiać się wokół tego co z pozoru wydaje się mniejszym złem.