Blog

Najem prywatny czy działalność gospodarcza ?

Wynajmowanie mieszkania, jako jedno z nielicznych czynności gospodarczych można realizować bez obaw jako osoba fizyczna, nie prowadząc żadnej firmy.

Niewątpliwie, jest to ogromnym atutem, bowiem jak wiadomo prowadzenie działalności wymaga dodatkowych kosztów.

Na szczęście, polskie prawo nie zabrania wynajmowania mieszkania nie prowadząc działalności.

Osoba prywatna może swobodnie wynajmować bądź podnajmowac mieszkanie rozliczając się na zasadach ogólnych czy w formie ryczałtu.

Nie ma precyzyjnych przepisów, które regulowałyby to ule mieszkań wynajmowanych to najem prywatny czy działalność zarobkowa wymagająca rejestracji działalności.

W jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z działalnością, a pobrane od najemców pieniądze powinny zostać opodatkowane.

Czy warto rejestrować działalność gospodarcza ?

Jeśli zamierzasz wynajmować mieszkania, wcześniej dokonując ich adaptacji i remontów, czasami dokonać szybkiej szprzedaży tzw. Flipa, to owszem, działalność powinna zostać zarejestrowana. Szczególnie, jeśli do sprzedaży będzie dochodzić częściej, może to zostać potraktowane jako prowadzenie działalności.

Niewatpliwie, korzyścią prowadzenia działalności jest możliwość zaliczenia do kosztów, wydatków związanych z jej prowadzeniem, mam tutaj na myśli np. rachunki telefoniczne, paliwo, opłaty za internet, zakup komputera itp.

Jest to korzystne, ale zanim podejmiemy pochopną decyzję, warto policzyć czy skorzystamy na tym podatkowo, pamiętajmy, że prowadzenie działalności wymaga odprowadzenia daniny dla ZUS. A tutaj mówimy o kwotach powyżej 1.000 zł miesięcznie. Zatem nie zawsze będzie opłacalne rejestrowanie działalności tylko po to, aby móc wynająć kilka mieszkań.

Prowadzenie działalności będzie opłacalne pod warunkiem, że oprócz samego najmu uzupełnimy ofertę innymi usługami, czy to sprzedaż mieszkań, czy usługi budowlane.

Ponadto, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nieco ułatwia, a wręcz umożliwia zaciągnięcie zobowiązań takich jak leasingi, kredyty bankowe czy nawet kredyty kupieckie.

Tak jak wspomniałem, będzie to opłacalne, ale pod warunkiem działalności na nieco większa skalę.

Jeśli natomiast posiadasz jedno, dwa czy trzy mieszkania, pracujesz i nie masz czasu na zajęcie się prowadzenia własnego biznesu, polecam Ci zdecydowanie najem prywatny.

Pamiętaj,

Wynajmowanie mieszkania przez osobę fizyczną może być również brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, optymalizujesz koszty związane z prowadzeniem działalności, a tym samym upraszczasz swoje życie.