Blog

Wynajem krótkoterminowy. Wykorzystaj potencjał miasta i nieruchomości!

Jeśli zdążyliście przeczytać mój ostatni wpis odpowiadający na pytanie czy warto inwestować w mniejszych miejscowościach (znajdziecie go tutaj) wiecie, że możliwe jest osiąganie wysokich zysków w branży nieruchomości nie tylko w dużych wojewódzkich miastach takich jak Wrocław czy Warszawa. Również mniejsze miasta kryją swój potencjał, który warto wykorzystać, a przy tym zaoszczędzić zarówno czas, pieniądze i nie rzadko też nerwy. Wiele lat inwestowałem we Wrocławiu, co wielokrotnie wiązało się z licznymi problemami. Duże miasto ma wysoką dynamikę na wielu płaszczyznach i może się zdarzyć, że w którymś momencie nie będziesz w stanie nadążyć za rytmem miasta, który w dużym stopniu wyznaczają studenci, pracownicy ze wschodu i korporacje. Ma to duży wpływ na rynek, a szczególnie na rynek nieruchomości w takim mieście.

Czy w kilkukrotnie większym mieście niż Jelenia Góra zysk z inwestycji w nieruchomości jest kilkukrotnie wyższy? Zdecydowanie nie, dlatego postanowiłem skupić się na mieście w którym funkcjonuje na co dzień, tam gdzie mam rodzinę, firmę i wszystkie swoje codzienne sprawy. To pozwala mi w pełni wykorzystać potencjał miasta i równie dobrze zarabiać na prowadzonych inwestycjach w tym mieście.

Jelenia Góra to niespełna 100 tysięczne miasto położone w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Może stanowić doskonałą bazę wypadową w pobliskie Góry Sudeckie, do miejscowości takich jak Karpacz, Szklarska Poręba czy Kłodzko. Okolica oferuje również szereg atrakcji turystycznych takich jak liczne pałace i zamki, setki kilometrów szlaków turystycznych, w tym rowerowych, jak również samo miasto nie pozwoli nam się nudzić po powrocie z wypadu na narty, czy zdobyciu Śnieżki zapewniając turystom wybór pośród licznych restauracji, klubów, czy galerii handlowych. Dla spragnionych dodatkowego relaksu doskonałym wyborem będą pobliskie termy w Cieplicach Zdroju, a Ci który lubią zwiedzać na pewno zastanowią się nad wypadem do Pragi, do której jest tylko 160km.

Będąc właścicielem całej kamienicy w Jeleniej Górze, o powierzchni ok. 450m2 postanowiłem spróbować nowej formy inwestowania w nieruchomości jakim jest wynajem krótkoterminowy. Chciałem przyciągnąć turystów i zapewnić im komfortowy nocleg. W końcu kotlina jeleniogórska i jej okolice to coraz popularniejszy kierunek na wypoczynek. Dlaczego nie skorzystać z takiej sytuacji? Wygodne, w pełni urządzone apartamenty, wysoka jakość obsługi klienta, atrakcyjna cena, bliskość centrum czy dodatkowe usługi dla gości. To były kluczowe założenia mojego planu. Jako, że w tym samym budynku mieści się biuro moich spółek z Grupy 3KF, daje to pełną kontrolę nad prowadzoną inwestycją oraz nad późniejszym wygodnym zarządzaniem apartamentami.

W kilka miesięcy przygotowałem na jednym z pięter budynku 3 nieduże mieszkania, kawalerki o metrażu ok. 25m2. Wszystkie urządzone w tym samym stylu, dobrze wyposażone we wszelkie wygody, nie zapominając o drobnych rzeczach, które w znacznym stopniu wpływają na komfort naszych gości. Mowa np. zwykłym otwieraczu do wina, żelazku, małym ekspresie do kawy czy darmowej wodzie mineralnej z pobliskich źródeł górskich. Koszt takich dodatków jest nieduży, ale w znacznym stopniu potrafi wpłynąć na zadowolenie oraz podnieść końcową ocenę wystawianą przez gościa. Tym bardziej wysoka ocena naszych usług jest dla mnie ważna, iż nasze apartamenty umieściliśmy na największym serwisie oferującym hotele i apartamenty jakim jest booking.com. Wysoka ocena pozwoli wybić się pośród konkurencji, a sam serwis chętniej promuje naszą ofertę noclegów w tym mieście. Pozwala to uzyskać ciągłe zainteresowanie apartamentami oraz zapewnić wysokie obłożenie. Klienci chętnie wybierają nasze apartamenty, co przekłada się na rzeczywisty zysk.

Po kilku miesiącach działania apartamentów 3KF Centrum postanowiłem podsumować ich działanie oraz przeanalizować zyski i koszty prowadzenia. Dodam, że ofertę apartamentów umieściłem tylko w jednym serwisie, również bez dodatkowego marketingu czy reklamy! Dobre wykończenie mieszkania, dodatki, przytulne kolory, poprawnie wykonany home staging i ładne wyraźne zdjęcia obronią się same i przyciągną klientów. Jakich? Spektrum naszych gości jest zróżnicowane i nie ma jakieś sztywnej reguły. Byli to zarówno turyści z całej Europy jak i pracownicy sezonowi, a także odwiedzający miasto w momencie kiedy odbywały się w nim liczne wydarzenia i imprezy, choćby np. znany doroczny Targ Staroci, który przyciąga ludzi nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Wielu gości również wraca do nas, co daje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Jestem bardzo zadowolony z efektu wdrożenia mojego pomysłu na najem krótkoterminowy w Jeleniej Górze. Nie spodziewałem się tak wysokiego zainteresowania apartamentami, a przede wszystkim znakomitego wyniku finansowego. Widzę że jest jest zapotrzebowanie na tego typu usługi, nie wszyscy turyści wybierają hotele, bo cenią pewną swobodę. Otrzymują ode mnie hotelową jakość w niższej cenie. Stale wypracowujemy właściwy plan zarządzania, wprowadzamy też liczne udoskonalenia i schematy działania.

Zachęcony sukcesem apartamentów postanowiłem urządzić dodatkowe 4 mieszkania na kolejnym piętrze mojej kamienicy. Mam liczne pomysły związane z tym tematem i niebawem będę je wprowadzać. Z pewnością opowiem Wam o nich w kolejnych filmach na moim kanale YouTube. Wtedy też podzielę się z Wami dodatkowymi informacjami o samym zarządzaniu apartamentami, problemach jakie napotkacie i dam cenne wskazówki, jeśli chcielibyście spróbować inwestować w najem krótkoterminowy. Może być on doskonałym uzupełnieniem swojego portfela nieruchomości lub pomysłem na osobny biznes.

Czy posiadane 3 apartamenty pozwolą jednoznacznie stwierdzić, że wynajem krótkoterminowy jest dobrą alternatywą dla klasycznego wynajmu? Czy można na tym zarobić, a jeśli tak to ile? Zapewne wiecie ile kosztuje wynajem długoterminowy standardowego mieszkania, oraz jakie ceny dobrych hoteli czy apartamentów widnieją w serwisie booking.com, ale czy rzeczywiście jest to dobry interes? Czy ta różnica w cenie jest adekwatna do poświęconego czasu i zaangażowania? Ile kosztuje mnie wymiana gościa? Ile pracy jest przy zarządzaniu? Na te pytania odpowiem Wam w pierwszym moim filmie, związanym z wynajmem krótkoterminowym. Pokaże Wam jak wyglądają nasze apartamenty i co oferujemy naszym gościom. Zapraszam zatem do oglądania, a jeśli masz pomysł na podobny biznes w swoim mieście, chętnie służę poradą.